Dolarda Yeni Tarihi Rekor, 2,7350 Lira!

Gündem


Dün 2.73'ü geçen dolar bugün yeniden yükseldi. 2,7350'ye kadar çıkarak tarihi rekorunu yeniledi.

Dolar TL karşısında 2,7350'yi görerek tarihi rekorunu yeniledi. Dün piyasaların kapalı iken 2,7343 ile rekor kıran dolar, TL karşısında busabah 2,7060 seviyesinden işleme başladı.

DÖVİZ HIZLA YÜKSELDİ

Dolar TL karşısında yükselişini sürdürerek öğle saatlerinde 2,73'ü aşarak 2,7350 ile tarihi rekorunu yeniledi. Döviz sepeti de 2,8537 ile tarihi rekorunu yeniledi.

EURO 12 AYIN ZİRVESİNDE


Euro ise TL karşısında 2,9740'ı görerek 2014 yılı Nisan ayından beri en yüksek seviyeye yükseldi.

BU YILIN ZİRVESİNDE!

ALB Forex analisti ve UZMANPARA yazarı RıdvanBaştürk, Euro/TL paritesinin 2015 yılı içerisindeki en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi. Bu yükselişte birçok faktörün etkili olduğuna dikkati çeken Baştürk, bunları şöyle sıraladı:

NEDEN YÜKSELİYOR?

"Yunanistan'a dair oluşan endişe verici hava nispeten yok olmuş gibi gözüküyor. Bugün Euro Bölgesi maliye bakanlarından gelen Yunanistan'a ilişkin olumlu değerlendirmeler Euro'ya global bazda bir talep getirdi. Ayrıca bu hafta ABD'den açıklanan verilerin beklentileri karşılamaması da Euro/dolar paritesini yukarı yönlü hareketlendiren bir diğer etmendi. Diğer taraftan yurtiçinde piyasaların PPK açıklamasını tatmin edici bulmamış olması Türk Lirası'nın Euro karşısında değer kaybetmeye devam etmesine neden oluyor. Özellikle bugün doların global bazda değer kayıpları yaşamasından dolayı, gelişmekte olan ülke para birimlerinin neredeyse tamamı dolar karşısında değer kazanırken, Türk Lirası negatif ayrışmaktadır."

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...

Yorum Yaz

Siz de yorum yapın
Adınız
Eposta
Yorumunuz
 
Başa Dön